5 dôvodov prečo ísť na lavínový kurz s horským vodcom a 11 dôvodov prečo ísť s horským vodcom Tatryguide

Snehový profil na lavínovom kurze Tatryguide (foto: Ján Brunčák)

Zimná sezóna sa pomaly, ale isto rozbieha. Korona, ktorá sa natisla takmer všade, nás vyháňa mimo davov. Mnohí z nás túto zimu zameníme zjazdovky a frekventované skialpinistické destinácie za menej známe voľné terény. Vírusu sa síce vzdialime, no budeme musieť zohľadniť iné riziká, a to lavínové nebezpečenstvo. Ako spraviť výlet do hôr bezpečný a ešte bezpečnejší? Jednoznačne zvážte lavínový kurz. 

V ponuke je množstvo kurzov  vo veľmi rôznorodej kvalite. Lavínové kurzy ponúkajú rôzni inštruktori. Ako sa v tom zorientovať a čo sa oplatí posudzovať?  Tu je pár tipov, ako si vybrať ten správny lavínový kurz.

Prečo ísť na lavínový kurz s horským vodcom UIAGM: 

1. Každý horský vodca UIAGM si v horách už čo to preskákal a je certifikovaný podľa medzinárodných štandardov.

2. Horský vodca UIAGM je ako jediný oprávnený vziať vás na lyžiarsku túru do lavínové terénu, ktorý je najlepším miestom na osvojenie si zásad bezpečného pohybu v ňom.

3. Horskí vodcovia sú pravidelne školení. 

4. Vzdelávanie a preškoľovanie horských vodcov zabezpečuje Stredisko lavínovej prevencie HZS, ktoré je jedinou profi inštitúciu zaoberajúcou sa lavínami komplexne.

5. S horským vodcom UIAGM máte záruku, že váš lavínový kurz nebude prebiehať pár metrov od chaty. 

A prečo ísť s horskými vodcami Tatryguide? 

1. V našom tíme máme len certifikovaných vodcov UIAGM, ktorí sú zároveň aj lavínovými špecialistami Strediska lavínovej prevencie.

2. Dlhoročne sa zaoberáme vzdelávaním a výcvikom profi horských záchranárov a verejnosti. Sme garanti záchrannej činnosti na lavíne.

3. S lavínami doslova žijeme. Chodíme na záchranné akcie, riešime metodiku, podieľame sa na vyhodnocovaní lavínového nebezpečenstva a odstreloch lavín.

4. V našom tíme máme vrtuľníkového doktora Jana Kořinka, ktorý je zároveň aj horský vodca a lavínový špecialista. 

5. Súčasťou nášho tímu je lavínový špecialista Martin Buliak, ktorý sa na Stredisku lavínovej prevencie zaoberá informačnými systémami.

6. Ďalším esom je kynológ a horský vodca Jano Korenko, ktorý má za sebou množstvo lavínových záchraniek.

7. Štvoricu členov tímu uzatvára Marek Biskupič- riaditeľ  Strediska lavínovej prevencie, ktorý sa pravidelne zúčastňuje zasadaní Európskej komisie lavínových služieb a lavínovej komisie IKARu, kde zastupuje Slovensko. 

8. Máme prepracovanú metodiku vzdelávania, kde  preferujeme teóriu v praxi. 

9 . Praktické skúsenosti na našom kurze nazbierate priamo v lavínovom teréne, pod dohľadom horského vodcu.

10. Rešpektujeme protipandemické opatrenia - kurzy organizujeme v malých skupinkách po 6 -10 účastníkov na jedného horského vodcu v závislosti na type kurzu. Väčšina rozšíreného lavínového kurzu prebieha vonku. Lavínové školenie je celé vonku,

11. V neposlednom rade sa staráme o to, aby ste si v návale nových informácii svoj deň na horách hlavne užili! 

Tešíme sa na vás v zimnej sezóne 2020/21! 

Prečítajte si viac o rozšírenom lavínovom kurze a o lavínovom školeníPrihlásiť na kurz sa môžete telefonicky u našich horských vodcov alebo mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

Lavínový kurz vo Vysokých Tatrách (pohľad účastníka)

Lavínový kurz nie je len o množstve vedomosti, ktoré človek za víkend do seba nasaje. Je to aj o dobrom pocite, že sa človek začína v zimných horách pohybovať bezpečne. A je to samozrejme o zábave a nových priateľstvách, ktoré počas kurzu človek získa. Januárový kurz sa špeciálne vydaril. Podmienky boli naozaj nestabilné, videli sme lavíny v p...
https://tatryguide.com/horsky-vodca-blog/lavinovy-kurz-vo-vysokych-tatrach

Prečo absolvovať lavínový kurz?

Prečo absolvovať lavínový kurz? odpovedá Vladka Tatarková - skialpinistka, horolezkyňa, matka :-) Pretože Vám to otvorí oči, ukáže Vám to riziká.Je to trošku dvojsečná zbraň, pretože sa prestanete pohybovať v horách nevedomky. Už sa neprejdete dolinou až do sedla, mysliac si ako je tu krásne... a to je všetko. Po lavínovom kurze začnete rozmýšľať, ...
https://tatryguide.com/horsky-vodca-blog/preco-absolvovat-lavinovy-kurz
Ohodnoťte tento článok:
Gerlach s horským vodcom

Súvisiace články

 

Komentáre

Zatiaľ neboli vytvorené žiadne komentáre. Buď prvým, kto napíše komentár
Už ste registrovaný? Prihláste sa tu
Guest
nedeľa, 17. október 2021